Wiadomości

Wystawa sztuki afrykańskiej w Muzeum Regionalnym

calendar 25-05-2013
Wystawa sztuki afrykańskiej w Muzeum Regionalnym

24 maja w Muzeum Regionalnym w Brzezinach odbył się wernisaż wystawy Andrzeja Zająca, Piotra Tymochowicza i Joanny Zybert pt. „Africanum”. Jak wskazuje nazwa ekspozycji, prezentowana twórczość jest inspirowana sztuką afrykańską, ale także osobistymi podróżami artystów po Czarnym Lądzie.

 

Trójkę artystów łączy  wspólna fascynacja egzotyczną sztuką sformalizowana poprzez łódzkie Centrum Sztuki Afryki Zachodniej CHI-WARA oraz więzi rodzinne. Data wystawy nie była przypadkowa, gdyż  do Brzezin zawitali oni w przeddzień Światowego Dnia Afryki. Powitano ich tu wierszem Juliana Tuwima "Murzynek Bambo".  Licznie zgromadzeni uczestnicy wernisażu wystawy z widoczną ciekawością oglądali barwne dzieła wykonane różnymi technikami. Andrzej Zając zajmuje się bowiem malarstwem olejnym i rzeźbą, Piotr Tymochowicz grafiką, a Joanna Zybert haftem krzyżykowym.  – Nazwa „Africanum” zawiera słowo Afryka, ale także sacrum i profanum, bo artyści krążą tematycznie wokół tematów sakralnych – wyjaśnia dyrektor Muzeum Regionalnego Paweł Zybała. - Pojawia się na przykład motyw raju utraconego, czy Czarnej Madonny – wskazuje dyrektor. Niezwykłą wystawę będzie można zwiedzać aż do końca sierpnia. Uzupełnieniem ekspozycji są zaplanowane na 7 czerwca warsztaty plastyczne ze sztuki afrykańskiej oraz organizacja Dnia Afrykańskiego, kiedy to 30 czerwca na zakończenie roku szkolnego, łódzcy artyści przyjadą do Brzezin zaprezentować swój warsztat twórczy.

Po wakacjach w Muzeum Regionalnym pojawi się jeszcze ekspozycja ikon z Muzeum w Sanoku, a przed końcem roku wystawa szopek bożonarodzeniowych z Muzeum Etnograficznego w Łodzi.

 

 

Joanna Zybert – ur. 1982 r. Absolwentka Geografii Turyzmu i Hotelarstwa na Uniwersytecie Łódzkim oraz Projektowania Wnętrz w Wyższej Szkole Informatyki w Łodzi. Założycielka łódzkiego Centrum Sztuki Afryki Zachodniej CHI-WARA. Tworzy w zakresie haftu krzyżykowego i fotografii.


Piotr Tymochowicz – ur. W 1968 r. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Twórczego PROWINCJA. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki.

 

Andrzej Zając – ur. w 1955 r. Artysta samouk. Założyciel łódzkiego Centrum Sztuki Afryki Zachodniej CI-WARA. Tworzy w zakresie rzeźby, malarstwa i fotografii.WSTECZ

Brzeziny - 13 tysięczne dziś miasto, położone na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich w dolinie rzeki Mrożycy posiada bogatą historię. Ze skromnej osady wiejskiej w XIII wieku przekształciło się w znaczący ośrodek miejski...

Więcej