Wiadomości

MBP serdecznie zaprasza na wystawę Legiony Polskie 1914-1918

calendar 27-02-2017
MBP serdecznie zaprasza na wystawę Legiony Polskie 1914-1918

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi opracowało nową wystawę czasową poświęconą żołnierzom Józefa Piłsudskiego. Ekspozycja ma charakter edukacyjny, skierowana jest zarówno do szkół jak i zwiedzających indywidualnych. Prezentowane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Archiwum Państwowego w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Prezentowany materiał wystawienniczy podejmuje zagadnienia takie jak: przyczyny utworzenia wojska polskiego u boku Austro-Węgier, szlak bojowy i życie codzienne Legionistów w okopach I wojny światowej, przekształcenie Legionów w Polski Korpus Posiłkowy i Polską Siłę Zbrojną, aż do odzyskania niepodległości w 1918 r.

 

Wystawę oglądać będzie można w Bibliotece do końca marca 2017 r. w godzinach otwarcia placówki.WSTECZ

Brzeziny - 13 tysięczne dziś miasto, położone na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich w dolinie rzeki Mrożycy posiada bogatą historię. Ze skromnej osady wiejskiej w XIII wieku przekształciło się w znaczący ośrodek miejski...

Więcej