Wiadomości

Bogusy – jedyna taka 500 letnia tradycja na świecie celebrowana w Brzezinach

calendar 06-03-2017
Bogusy – jedyna taka 500 letnia tradycja na świecie celebrowana w Brzezinach

Bogusy niegdyś były wydarzeniem trzydniowy – od niedzieli do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Obecnie brzezińskie Bogusy obchodzone są w ostatni dzień karnawału.
We wtorek 28 lutego zgodnie z tradycją w Brzezinach odbywały się „Bogusowe” zabawy karnawałowe. Bawili się wszyscy – Nauczyciele i uczniowie brzezińskich szkół. W Szkoły Podstawowej nr 1 królowało „Bogusowe Smerfowisko”, był również Zorro, Spidermen i inni bohaterowie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach kultywując Bogusy zaproponowali tradycyjne stroje bab, diabłów czy cyganów. W tym roku „Bogusową” grozą powiało z brzezińskiego Gimnazjum, rzec można dzień żywego trupa…


Korowód w Parku Miejskim

Miejskie Bogusy w tym roku rozpoczęliśmy o godz. 18:00. Barwnym dwustuosobowym korowodem przebierańców podążyliśmy do Parku Miejskiego. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najlepszego Bogusa. Puchar Burmistrza Miasta Brzeziny i pierwsze miejsce zdobyła osoba w przebraniu „Kota w butach”, drugie „Pokahontaz”, a trzecie miejsce zajęła osoba w przebraniu „Kata”. Wśród dziecięcych przebierańców, I miejsce zajęła para diabłów, II– Rycerz Polski a trzecie – Księżna w fiolecie.
Na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Brzezinach odbyło się ognisko, wystąpił KOTZAGALSKI, który bawił brzezinian pokazami żonglerki, szczudlarzy w świetlnych strojach oraz bicyklistów.
Wszystkim mieszkańcom, uczestnikom naszych Bogusów, serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok.WSTECZ

Brzeziny - 13 tysięczne dziś miasto, położone na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich w dolinie rzeki Mrożycy posiada bogatą historię. Ze skromnej osady wiejskiej w XIII wieku przekształciło się w znaczący ośrodek miejski...

Więcej