Wiadomości

400 lat ewolucji lunety i teleskopu

calendar 27-04-2017
400 lat ewolucji lunety i teleskopu

Od 5 kwietnia będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach niezwykłą wystawę ukazującą 400 lat ewolucji lunety i teleskopu. W 1609 roku we Włoszech Galileusz skierował bowiem zbudowaną przez siebie lunetę na niebo, a jego obserwacje opisane w książce „Sidereus Nuncius”, odbiły się szerokim echem w całej Europie i stanowiły przełom w postrzeganiu i rozumieniu Kosmosu. – Aż trzy lata czekaliśmy na tą wystawę – informuje dyrektor MBP – Danuta Bączyńska. Wiele niezwykłych, zarówno historycznych jak i współczesnych eksponatów z jakich składa się ekspozycja, przyjedzie do Brzezin, aż z Krakowa. Wśród nich będą m.in. zabytkowe lunety, spektometry, okulary słoneczne jak i współczesne modele historycznych lunet w tym samego Galileusza, a także modele nowoczesnych narzędzi obserwacyjnych m.in. teleskopu Hubble oraz inne przydatne do obserwacji nieba urządzenia m.in. kamery z przystawką do teleskopu i astrokamery. Niektóre z eksponatów będzie może również samodzielnie przetestować. Nie zabraknie też modelu układu słonecznego oraz licznych plansz edukacyjnych.

Szerzej o tej wystawie napiszemy za tydzień, kiedy będziemy mogli pokazać zdjęcia eksponatów. Już dziś jednak Miejska Biblioteka Publiczna zachęca do zobaczenia tej niezwykłej wystawy, a grupy z placówek oświatowych zaprasza na ciekawe lekcje biblioteczne, niecodzienna jest to bowiem ekspozycja, która do 29 mają gościć będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach.

http://mbp-brzeziny.eu/2017/04/03/historyczne-teleskopy-w-brzezinskiej-bibliotece/WSTECZ

Brzeziny - 13 tysięczne dziś miasto, położone na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich w dolinie rzeki Mrożycy posiada bogatą historię. Ze skromnej osady wiejskiej w XIII wieku przekształciło się w znaczący ośrodek miejski...

Więcej