Wiadomości

Informacja: dowód osobisty dla dziecka

calendar 05-07-2017
Informacja: dowód osobisty dla dziecka

Dziecko do 18 roku życia nie musi posiadać dowodu. Jeśli zaś na wakacyjny wyjazd chcesz wyjechać ze swoim dzieckiem do innego państwa Unii Europejskiej lub krajów strefy Schengen Twoja pociecha musi posiadać ważny dokument zawierający jego dane osobowe!

--

W imieniu dziecka wniosek o dowód osobisty może złożyć jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Należy pamiętać, że dziecko powyżej 5 roku życia musi być obecne ze swoim rodzicem podczas składania wniosku o dowód w urzędzie. Wypełniony formularz wniosku można złożyć w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Wydanie dowodu osobistego jest bezpłatne. Czas oczekiwania od momentu złożenia wniosku do momentu odbioru wyprodukowanego dowodu to maksymalnie 30 dni.

 

Dowód osobisty odbiera się w tym samym urzędzie, w którym złożono wniosek. Dowód osobisty dla dziecka do 5 roku życia może być odebrany przez jednego rodzica bez obecności dziecka. Dokument dla dziecka powyżej 5 roku życia może także zostać odebrany samodzielnie przez jednego z rodziców wtedy gdy wniosek był składany w obecności dziecka.

 

Dowód osobisty dla dziecka do 5 roku życia jest ważny 5 lat od dnia jego wyprodukowania, zaś dla dziecka powyżej 5 roku życia jest on ważny 10 lat (podobnie jak w przypadku osób dorosłych).

 

W dowodzie osobistym znajduje się również wizerunek twarzy dziecka, przy czym twarz powinna być odsłonięta (nie może być zasłonięta włosami albo zabawką), a tło musi być jasne i jednorodne (bez innych osób w kadrze). Prawidłowo wykonane zdjęcia (otoczone zieloną obwódką) jak i zdjęcia błędnie wykonane (otoczone czerwoną obwódką) widoczne są poniżej.

 

W przypadku pytań bądź wątpliwości zapraszamy do zadawania pytań.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji:

 • w formie stacjonarnej:
  Urząd Miasta Brzeziny - Wydział Zarządzania Zasobami Ludzkimi
  ul. Sienkiewicza 16
  pokoje: 122 - 123 - 124 - 125
 • za pośrednictwem telefonu:
  +48 46 874 28 10
  +48 46 874 31 02
 • za pośrednictwem poczty elektronicznej:
  [email protected]

 

Materiał powstał w oparciu o informacje dostępne w portalu obywatel.gov.pl: Dowód osobisty dla dziecka, Zdjęcie do dowodu osobistego i paszportu.WSTECZ

Brzeziny - 13 tysięczne dziś miasto, położone na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich w dolinie rzeki Mrożycy posiada bogatą historię. Ze skromnej osady wiejskiej w XIII wieku przekształciło się w znaczący ośrodek miejski...

Więcej