Wiadomości

Utraciłeś dokumenty lub kartę płatniczą? Zastrzeż je!

calendar 23-11-2017
Utraciłeś dokumenty lub kartę płatniczą? Zastrzeż je!

Akcja informacyjna realizowana jest przez Związek Banków Polskich pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów. Celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych lub zagubionych dokumentów tożsamości.

Przestępcy codziennie podejmują próby użycia cudzych dokumentów: wyłudzenia kredytów, wynajem nieruchomości, czy przestępstwa podatkowe. To tylko początek góry lodowej niebezpieczeństw, jakie czyhają na tych, którzy stracili swoje dokumenty. Tylko w samym II kwartale 2017 roku odnotowano 1631 prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 114 milionów złotych. 

Aby ustrzeć przed niebezpieczeństwem pechowców Związek Banków Polskich stworzył system, który w łatwy i prosty sposób pozwala poinformować wiele instytucji na raz o zagubionych lub skradzionych nam dokumentach. Jak należy postąpić w takiej sytuacji?

  1. Zastrzec dokumenty w banku - najłatwiej w swoim. Jeżeli ktoś nie ma rachunku powinien to zrobić w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich (lista banków znajduje się na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl ). Dokument zostanie wpisany do Centralnej Bazy Danych, a następnie informacja o jego zastrzeżeniu zostanie przekazana do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowej oraz tysięcy innych firm i instytucji.
  2. Zgłosić się do najbliższej jednostki policji - tylko jeżeli dokument został skradziony.
  3. Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną - w celu wyrobienia nowego dokumentu 

 
 
Podobna sytuacja może nas spotkać w przypadku zagubienia lub kradzieży karty płatniczej. Aby ułatwić zgłaszanie takich sytuacji został uruchomiony specjalny numer telefonu, jeden dla wszystkich kart płatniczych i wszystkich banków. 
 
 
Wszelkie umieszczone w artykule informacje i materiały zostały przygotowane przez Związek Banków Polskich.


WSTECZ

Brzeziny - 13 tysięczne dziś miasto, położone na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich w dolinie rzeki Mrożycy posiada bogatą historię. Ze skromnej osady wiejskiej w XIII wieku przekształciło się w znaczący ośrodek miejski...

Więcej